فرش ماشینی درجه یک

فرش خام

نمایش 1 تا 1 (از 1 محصول)
فرش خام سابلیمیشن 700 شانه
کد فرش :

 فرش خام سابلیمیشن 700 شانه 

سفارش تلفنی محصول

فرش خام (فرش سفید چاپی) چیست؟

فرش خام یا فرش سفید چاپی، بافته ای است که روی آن هیچ طرح و رنگی وجود ندارد و افراد متخصص در زمینه چاپ سابلیمیشن و تولید کنندگان فرش های چاپی قطعا به این بافته های بدون طرح و رنگ نیاز دارند.

فرش خام برای چاپ در ابعاد مختلف و به صورت بدون ریشه و زیگزاگ خورده یا با ریشه به مشتری فروخته می شود و هرچه کیفیت آن بالاتر باشد، مسلما کیفیت چاپ بهتر می شود.

چاپ سابلیمیشن فقط شامل چاپ عکس روی فرش نیست؛ بلکه چاپ عکس روی فرش سابلیمیشن و هر جسمی را شامل می شود که این فرایند با استفاده از جوهر، کاغذ و دستگاه حرارتی صورت می گیرد.

 

تولید فرش خام برای چاپ به چه صورت است؟

مسلما شما به تابلو فرش چاپی و یا فرش های چاپی برخورد کرده اید که همانند عکس زیبا می درخشند و بیننده در یک نگاه نمی تواند تفاوتی بین عکس و فرش چاپی قائل شود؛ به عبارتی چاپ عکس روی فرش، به طرز هنرمندانه و تخصصی انجام شده است که تولید آن با بافت فرش بسیار متفاوت است.

تا چند سال پیش در ذهن هیچ کس خطور نمی کرد که امکان چاپ عکس چهره روی تابلو فرش و یا طرح و نقشه درخواستی روی فرش سفید خام صورت گیرد. همه بر این باور بودند که طرح های تابلو فرش و قالیچه ها باید بر اساس طرح ها و نقشه های موجود در بازار باشد.

تولید فرش ماشینی خام برای چاپ در سال 1395 با ورود دستگاه های چاپ دیجیتالی و حرارتی انجام شد که قبل از آن چاپ روی فرش ماشینی اصلا قابل درک نبود. تولید کنندگان فرش ماشینی از این از موقعیت ورود دستگاه های چاپی استفاده کردند و فرش سفید چاپی خام را با دستگاه های مختلف در شانه و تراکم های مختلف تولید کردند تا متخصصان چاپ سابلیمیشن بتوانند به راحتی طرح و نقشه را روی آن چاپ کنند. 

تا قبل از تولید فرش خام سابلیمیشن، طرح و نقشه و چاپ آن روی موکت ها و فرش های تافتینگ صورت می گرفت که این بافته ها نرمی و لطافت و انعطاف پذیری فرش بافت را نداشت و رنگ ها به صورت عمیق به سطح ریشه نفوذ نمی کرد. با تولید فرش های خام، کار متخصصان چاپ روی فرش راحت تر شد و بدین صورت توانستند با استفاده از فرش ماشینی خام برای چاپ، تابلو فرش های چاپی و بافته های چاپی به صورت سابلیمیشن را ایجاد کنند.

تولید فرش خام این امکان را داده است که افراد بتوانند تصویر عکس فرزندشان و یا هر طرح و نقشه ای را چاپ کنند و از آنجایی که طراحی هر طرح و نقشه توسط طراح با هزینه هایی رو به رو است، با تولید تبلو فرش خام و امکان چاپ طرح مورد نظر روی فرش خام، از این هزینه ها کم می شود و بدین صورت افراد می توانند به طرح و نقشه مورد نظر باکیفیت عالی و قیمت مناسب دسترسی پیدا کنند. 

فرش های خام در شانه و تراکم های مختلف با الیاف مصنوعی تولید می شوند و کنترل دقیق روی آن بعد از تولید صورت می گیرد تا عیوب فرش شناسایی شود و کنترل کیفیت و رفوگری بعد از بافت انجام می شود. وزن فرش نیز در این مرحله محاسبه می شود و هرگونه عیب بافته از قبیل ناهمواری خاب، جای خالی و... شناسایی می شود؛ چون کیفیت فرش مخصوص چاپ بسیار مهم است و اگر کیفیت پایین باشد و یا محصول عیب دار باشد، طرح و رنگ روی آن به درستی نمایان داده نمی‌شود. 

تولید فرش ماشینی خام برای چاپ این امکان را داده است که بعد از تولید این بافته، روی یک کاغذ مخصوص با استفاده از دستگاه پلاتر، عکس چهره یا طرح مورد نظر را می‌اندازند و این کاغذ مخصوص با استفاده از دستگاه حرارتی روی فرش خام چاپ می شود و بدین صورت چاپ عکس روی فرش انجام می‌گیرد.

فرش خام ساویز بافت

در حقیقت تولید فرش سفید چاپی وقتی اهمیت پیدا کرد که طرح و نقشه سفارش شده توسط مشتری وقتی به صورت بافت انجام می‌شد برای مشتری هزینه بسیاری را ایجاد می‌کرد؛ چون بافت فرش توسط الیاف رنگی به صورت زیر و رو انجام می شد و دستگاه های بافندگی، بافته های ماشینی را به صورت زیر و رو تولید می کردند که بافت زیر، قرینه و معکوس بافت رو است. این روش تولید برای طرح و نقشه های سنتی و مدرن موردی ندارد؛ ولی طرح و نقشه های آیه های قرانی و نوشته ها به صورت بافت برای تولید کننده هزینه بر است؛ چون معکوس نوشته های آیه های قرانی بلا استفاده است.

پس تولید کنندگان ترجیح می دهند که از فرش های خام استفاده کنند و طرح آیه های قرانی و نوشته ها را روی آن چاپ کنند. تولید محصولات خام بیشتر برای تابلو فرش های چاپی صورت می‌گیرد و این تابلو فرش خام در ابعاد مختلف برای چاپ انواع آیه های قرآنی، چهره ها و عکس های سفارشی صورت می گیرد.

 

فرش خام سابلیمیشن چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

فرش خام ماشینی بافته ای است سفید که با الیاف مصنوعی سفید رنگ، تار سفید، جوت سفید و الیاف نخ خاب سفید بافته می شود و هیچ رنگی در الیاف آن وجود ندارد. الیاف مصنوعی در بافت آن به کار می رود بر خلاف قالی های دستباف که برای بافت آن از الیاف پشم یا کرک طبیعی استفاده می شود.

 

جنس فرش خام

فرش خام با الیاف پلی استر و یا پلی پروپیلن تولید می شوند. فرش خام سابلیمیشن وقتی با الیاف پلی استر و ابریشمی بافته شوند، به دلیل ماهیتی که دارند، چاپ مطلوب تری را ایجاد می کنند؛ از این رو بسیاری از تولید کنندگان فرش خام، به جای استفاده از الیاف آکریلیک گران‌قیمت، از الیاف باکیفیت پلی استر استفاده می کنند و سعی می کنند از الیافی پلی استری که در مرحله ریسندگی هیت ست می شوند، بهره ببرند.

الیاف پلی استر ظاهری جذاب تر دارند؛ چون الیاف آن ها درخشان تر دارند و انعکاس نور آن ها بیشتر است و رنگ پذیری بالاتری دارند در صورتی که الیاف آکریلیک، الیافی هستند که نسبت به پلی استر مات هستند و توانایی انعکاس نور را ندارند و از آنجایی که فرش چاپی باید ظاهری زیبا و درخشان داشته باشند؛ پس تولید کنندگان فرش های خام سعی می کنند از الیاف درخشان پلی استر هیت ست شده استفاده کنند.

پرزدهی این الیاف در مرحله هیت ست شدن از بین می رود و بدین صورت چاپ عکس روی فرش خام بدون پرز، جلوه بهتری دارد؛ از این رو در تولید تابلو فرش های خام حتما از الیاف براق و بدون پرز پلی استر استفاده می کنند.

 

شانه و تراکم فرش سفید خام

درست است که هرچه شانه (تعداد گره های زده شده در یک متر از عرض) و تراکم طولی (تعداد گره های زده شده در یک متر از طول) بالاتر رود، میزان زیبایی و ظرافت بافته بیشتر می‌شود؛ ولی به طبع آن، قیمت آن نیز بالاتر می رود.

تولید‌کنندگان فرش سفید خام برای تابلو فرش و فرش‌های چاپی به این فکر افتادند که بافته های خام با شانه 700 و تراکم طولی 1000 تا 1100، محصولاتی با شانه 1000 و تراکم 1200 و بافته هایی با شانه 1200 و تراکم طولی 1200 را تولید کنند که هم ریز بافت باشند و هم کیفیت بالایی داشته باشند و از قیمت متعادل تری برخوردار باشند.

تراکم بالای طولی و عرضی برای تابلو فرش های خام چاپی و چاپ عکس شخصی روی فرش، اهمیت بالاتری دارد.

 

ابعاد فرش چاپ سابلیمیشن

ابعاد فرش چاپ سابلیمیشن با عرض 1.5 متر و طول 2.25 متر برای چاپ دیجیتال عکس روی فرش خام ارائه می شود. به عبارتی دیگر، فرش های خام در ابعادی تولید می‌شوند که عرض و طولشان بیشتر از این مقدار نباشد.

فرش سابلیمیشن می‌تواند در هر تعدادی تولید شود و می‌تواند به عنوان تابلو، پادری، پشتی و یا فرش چاپ سابلیمیشن مورد استفاده قرار گیرد.

فروش فرش خام برای تابلو ها بیشتر در ابعاد A4 (20 در 30)، A3 (30 در 40)، 25 در 35 و دیگر ابعاد تولید می‌شود.

فرش خام سابلیمیشن به صورت کناره، پشتی، روپله ای و پادری نیز تولید می‌شود با این شرط که عرض آن بیشتر از 1.5 متر و طول آن بیشتر از 2.5 متر نباشد؛ پس تولید فرش خام ماشینی در هر ابعادی کمتر از این میزان از عرض و طول، صورت می‌گیرد.

فرش خام 4 متری در ابعاد 1.5 در 2.25 نیز تولید می شود و افراد می‌توانند روی این فرش خام، طرح کودک، طرح آشپزخانه، طرح های سنتی یا مدرن، طرح منظره و... را چاپ کنند. 

فرش خام گرد در ابعاد مختلف تولید می‌شود که حداقل ابعاد آن 20 در 20 و حداکثر آن 1.5 در 1.5 متر است که بافته های خام گرد به صورت ریشه دار یا بدون ریشه زیگزاگ ارائه می‌شود.

 

قیمت فرش خام

قیمت فرش خام بر اساس نوع شانه و تراکم، الیاف بافت و ابعاد و نوع متفاوت است. مسلما قیمت فرش سابلیمیشن که در سایز بزرگ است، از قیمت بافته خام 4 متری کمتر است. هرچه شانه و تراکم بالاتر باشد، قیمت فرش خام برای چاپ بیشتر است.

قیمت تابلو فرش خام که با شانه 700 و تراکم 1000 تولید می‌شود کمتر از بافته‌ای است که با شانه 1200 تولید می‌شود.

دلیل اینکه امروزه فرش‌های چاپی و تابلو های چاپی بیشتر طرفدار دارند به دلیل این است که قیمت فرش خام سابلیمیشن به صورت تابلو و یا فرش کمتر از بافت است.