فرش ماشینی درجه یک

فرش استاندارد

فرش استاندارد محصولی است که از قوانین بین المللی جهت اخذ گواهینامه استاندارد برخوردار است و در ادامه مطلب در رابطه با این قوانین بیش تر توضیح داده خواهد شد. لازمه خرید فرش ماشینی استاندارد توسط مشتریان دانستن اطلاعاتی در این رابطه است که در این صفحه بدان پرداخته شده است.

از سری استانداردهای فرش ماشینی می توان به موارد زیر اشاره داشت که یک محصول با برخورداری از این مشخصه ها را می توان به عنوان فرش درجه یک و با کیفیت نیز معرفی نمود. از جمله این استانداردها می توان به الیاف بافت فرش اشاره داشت که اصولا طبق اسنتاندارهای جهانی مناسب ترین الیاف جهت بافت فرش ماشینی از جنس آکریلیک، پلی‌استر و پلی‌پرو‌پیلن است. فرش درجه یک اصولا به فرش اکریلیک گفته می شود که عاری از هر گونه عیب و نقص است. ارتفاع تخ خاب نیز در بین تراکم های مختلف، متفاوت است که اصولا از 6 میلی متر تا 12.5 میلی متر در بین تراکم های 500 شانه تا فرش 1500 شانه متغیر است. هر چه تراکم بیش تر باشد، فرش به سبب برخورداری از وزن استاندارد دارای ارتفاع خاب کوتاه تری است.

از دیگر موارد برای تعریف استاندارد فرش می توان به تراکم گره بافته شده در قسمت عرضی و طولی که با عناوین شانه و تراکم اصطلاحا شناخته می شود، اشاره داشت که اصولا برای فرش های با دوام و با کیفیت تراکم بیش تری در نظر گرفته می شود. تراکم عرضی یا همان شانه فرش اصولا بین 700 تا 1500 متغیر است و برای تراکم طولی نیز بین 2100 تا 4500 در نظر گرفت می شود.

ابعاد فرش استاندارد در بین تراکم های مختلف فرش یکسان است که می توان ابعاد استاندارد فرش ماشینی را به صورت دقیق به شرح زیر تعریف نمود:
-    سایز استاندارد فرش 1.5 متری: 1*1.5
-    سایز استاندارد فرش 4 متری: 1.5*2.25
-    ابعاد استاندارد فرش ۶ متری: 2*3
-    ابعاد استاندارد فرش 9 متری: 2.5*3.5
-    اندازه استاندارد فرش 12 متری: 3*4
سایزهای استاندارد فرش به صورت کلی شامل ابعادی است که خرید آن در بین تمامی مشتریان متعارف است و متناسب با متراژ منازل مختلف کوچک و بزرگ در نظر گرفته می شود. برای مثال ممکن است با توجه به مقدار فضای هر خانه ابعاد اتاق های آن 6 متر، 9 متر و یا 12 متر در نظر گرفته شود که با خرید این سایز از فرش های ماشینی می توان کل و یا قسمتی از کف را پوشاند.