فرش ماشینی درجه یک

مزایا و باورهای غلط درمورد معایب فرش کلاریس

معایب فرش کلاریس ✔️ + مزایای این فرش محبوب فرش ساویز بافت

فرش کلاریس فناوری جدیدی در صنعت فرش است که بر پایه چاپ دیجیتال و جوهر افشان است و بدون هیچگونه محدودیتی در تعداد رنگ تولید می شود.

عاملی که سبب تولید فرش کلاریس کاشان شد، این بود که مشتریانی که خواهان طرح و سایز درخواستی بودند، تولید کنندگان مجبور بودند فرش ماشینی به شیوه بافت را به صورت جفت به آن ها ارائه دهند و دلیل آن هم این بود که دستگاه های بافندگی، بافت محصولات ماشینی را به صورت زیر و رو انجام می داد؛ ولی در تکنولوژی تولید فرش چاپی یا کلاریس، از نظر طرح و رنگ هیچ محدودیتی ندارد. در ادامه با مزایا و معایب فرش کلاریس آشنا می شوید.

 

فرش کلاریس چیست و چگونه تولید می شود؟

فرش کلاریس دسته از فرش های چاپی است که روش تولید آن با دیگر محصولات ماشینی متفاوت است. در این روش تولید، طرح و نقشه از طریق چاپ روی فرش نمایان داده می شود و بافته ای که این طرح و رنگ روی آن قرار است چاپ شود، باید بدون رنگ باشد.

برای تولید این محصولات جدید، ابتدا فرش خام سفید مخصوص فرش کلاریس با تار و پود سفید بی رنگ در هم تنیده و بافته می‌شوند؛ سپس دنیایی از رنگ های مختلف و باکیفیت با استفاده از دستگاه چاپی به ریشه الیاف تزریق می‌شوند و بدین صورت طرح و نقشه درخواستی روی آن چاپ می‌شود.

این مدل از فرش های ماشینی در طرح های مدرن، چهل تیکه، کلاسیک و سنتی، کهنه نما و حتی فرش کلاریس کودک ارائه می‌شود. با تولید این دسته از محصولات، تمامی سلیقه‌ها تحت پوشش قرار داده شد و گزینه اقتصادی بسیار مناسبی به جای خرید فرش های ماشینی بافت و یا قالی های دستباف است.

الیاف بی رنگی که با آن فرش خام بافته شده و سپس به صورت فرش کلاریس ارائه داده می شود، پلی اوژن است. این الیاف، قدرت رنگ پذیری بالایی دارند و بر اثر هیت ست شدن در مرحله ریسندگی مقاومت و دوام آن‌ها بالاتر می‌رود.

این محصولات کلاریس در شانه و تراکم‌های مختلف بافته می‌شوند؛ به عبارتی فرش خام سفید با الیاف پلی اوژن به صورت 1200 شانه، 700 شانه و... بافته می‌شود که هرچه این شانه و تراکم بالاتر باشد، مسلما کیفیت چاپ روی آن بهتر می شود و وضوح طرح و نقشه بالاتر می رود. چاپ عکس روی فرش بهتر است روی بافته‌های با شانه و تراکم بالا صورت گیرد.

 

مزایای فرش کلاریس

مزایای فرش کلاریس بی شمار است و وجود چنین مزایایی سبب تقاضای بالای آن‌ها شده است. زمان تولید فرش های کلاریس بسیار کمتر از محصولات ماشینی بافت و قالی های دستباف است؛ به گونه‌ای که در طی نیم روز این محصولات تولید شده و فرآیند چاپ طرح و نقشه روی فرش خام سفید در کمترین زمان صورت می‌گیرد؛ در حقیقت در تولید فرش طرح کلاریس، نیازی به نخ های رنگی و ذخایر بزرگ رنگی نیست، به همین دلیل از زمان سفارش محصول تا تولید آن نیاز به زمان زیادی نیست. 

انتخاب طرح و رنگ فرش ماشینی یکی از آیتم های مهم در انتخاب است و خرید بافته هایی مطابق با سلیقه شخصی افراد، یکی از دغدغه های افراد است و خلق طرح و رنگ درخواستی به شیوه کلاریس امکانپذیر است. این محصولات در هر طرح و رنگی و در هر سایزی قابل سفارش است و محدودیتی در این موارد ندارد. 

از دیگر ویژگی های فرش کلاریس این است که رنگ به اعماق ریشه نفوذ می‌کند و تمامی الیاف و نخ های سفید خام رنگ می‌گیرد؛ به گونه ای که طرح و رنگ را از پشت فرش می توانید ببینید. از این رو کیفیت این محصولات بالاست و الیاف بافته تا انتها به رنگ آغشته می‌شود؛ در صورتی که فرش خام سابلمیشن چنین نیست.

همچنین از دیگر مزایای محصولات کلاریس می توان به این مورد اشاره کرد که در رفوگری قالی، بخش رفو شده باید با سایر نقاط هماهنگی داشته باشد.

فرش کلاریس ساویز بافت

در برخی از موارد در محصولات بافت، رفوگران برای رفو قسمتی از بافته، به این مشکل بر‌می خورند که نخ همرنگ با بخش آسیب دیده در انبار موجود نیست و بدین صورت قسمت رفو شده ممکن است متفاوت با سایر نقاط باشد و بدین صورت محصولات ضایعاتی درجه دو ارائه می شوند که تولید کننده این محصولات را باید با قیمتی بسیار پایین‌تر به فروش برساند؛ ولی در رفو کردن فرش های کلاریس ماشینی ایجاد دوباره رنگ مورد نظر برای قسمت هایی که به رفو نیاز دارند و آسیب دیده اند، وجود دارد.

 

فرش کلاریس بهتر است یا سابلیمیشن

فرش های چاپی به دو صورت کلاریس و سابلمیشن تولید می‌شوند. فرش کلاریس بهتر است یا سابلیمیشن؛ سوال بسیاری از خریداران محصولات چاپی است.
چاپ سابلیمیشن بدین صورت است که صفحات طرح دار و رنگی روی فرش خام قرار گرفته و چاپ طرح و رنگ روی صفحه به وسیله دستگاه پلاتر روی سطح سفید خام چاپ می‌شود. در این چاپ های اسکرین، طرح و رنگ روی سطح الیاف است و رنگ به اعماق ریشه نفوذ نمی کند و چاپ سطحی است.

ولی در تولید فرش های ماشینی کلاریس که به روش دیجیتال و با دستگاه های کلاریس تولید می‌شود، رنگ به اعماق ریشه نفوذ می‌کند؛ به گونه ای که از پشت قالی، طرح و رنگ کاملا مشخص است. با این تفاسیر، می‌توان گفت که کیفیت فرش ماشینی کلاریس بیشتر از سابلیمیشن است. وضوح رنگ و زیبایی طرح در هر دو یکی است و از نظر قیمت هر دو یکسان هستند؛ پس اگر به دنبال خرید فرش های چاپی باکیفیت عالی هستید می‌توانید به سراغ کلاریس ها بروید.

با این اوصاف، چرا عده ای به سراغ خرید فرش های چاپی سابلیمیشن می‌روند؟ قیمت فرش کلاریس بیشتر از سابلیمیشن است و از این رو بسیاری از افراد برای چاپ عکس روی تابلو به سراغ سابلیمشن می‌روند و باورشان این است که تابلو های زینتی که به دیوار زده می‌شود در معرض پاخور شدن و یا شست و شو قرار نمی‌گیرد و نظرشان کاملا صحیح و درست است.

 

فرش کلاریس بهتر است یا بافت؟

با تولید فرش های کلاریس چاپی سوال بسیاری از خریداران این است که فرش کلاریس بهتر است یا بافت؟
اولین فرش های ماشینی بافت در سال 1352 با دستگاه های مخمل بافی بافته شد که این بافته ها با نخ های رنگی مصنوعی تولید می‌شدند که الگوی طرح و نقشه آن و استفاده از رنگ ها در این مدل از محصولات محدود است و تولید این محصولات به صورت بافت با الیاف رنگی است.

تعداد رنگ در پالت رنگی هر دستگاه محدود است؛ ولی صدها رنگ هم طیف یا متضاد را می‌توان در طرح و نقشه فرش مدل کلاریس مشاهده کرد. حداکثر استفاده از رنگ در محصولات ماشینی بافت 12 تاست؛ در صورتی که استفاده از رنگ در فرش های چاپی محدودیت ندارد و تولید کلاریس ها با تزریق عمیق رنگ ها به الیاف فرش خام سفید صورت می‌گیرد.

سیستم های دستگاه های بافندگی از قبیل ژاکارد، دستگاه های HCP و HCIX جزو دستگاه های بافندگی هستند که برای بافت فرش های ماشینی به کار گرفته می‌شوند و واردات این دستگاه ها برای تولید کننده هزینه بر است و فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند.
وضوح تصویر فرش های کلاریس چاپی بهتر از محصولات ماشینی بافت است و قیمت فرش کلاریس بسیار مناسب‌تر از بافت است.

در تولید محصولات بافت، طرح و نقشه درخواستی توسط مشتری به صورت جفت بافته می شود چون دستگاه های بافندگی، بافت هر محصولی را به صورت زیر و رو انجام می‌دهند و این یکی از مشکلات مشتریانی است که به دنبال طرح و نقشه درخواستی هستند و بدین صورت باید وجه و هزینه دو تخته فرش ماشینی را بپردازند در صورتی که چاپ هر طرح و نقشه درخواستی به صورت تکی و به شیوه کلاریس امکان‌پذیر است و بدین صورت با تولید این محصولات جدید، مشکل خاص پسندان که به دنبال طرح و نقشه درخواستی بودند رفع شد.

 

فرش کلاریس برای اتاق کودک مناسب است؟ 

فرش کلاریس با توجه به مزایایی که دارد می تواند به عنوان بهترین کف پوش برای اتاق کودک تلقی شود. فرش کلاریس کودک بهتر است به صورت فرش 700 شانه بافته شود تا دارای ضخامت ایده آل باشد. مسلما ایجاد دکوراسیونی زیبا و انتخاب وسایل مناسب یکی از دغدغه های والدین است. والدین باید بدانند که ارتباط کودکشان با فرش اتاق کودک بسیار است؛ چون بیشترین وقت کودک روی این کف پوش و در اتاقش سپری می‌شود.

توجه به سلایق و علایق کودک، جنسیت و روحیات او قبل از انتخاب طرح فرش کودک بسیار مهم است و چه خوب است که قبل از انتخاب طرح و نقشه نظر کودکان پرسیده شود. چه بسا کودکان با شخصیت های مورد علاقه کارتونی و انیمیشن ها همزاد پنداری کرده، حرف می‎زنند و با آن ها زندگی می‌کنند و از آنجایی که برخی از طرح های کودکانه در بازار فرش کودک نیست، والدین می‌توانند طرح مورد علاقه فرزندشان را به صورت فرش کودک کلاریس خریداری کنند؛ بدین صورت که طرح و نقشه کودکانه را به تولید کننده ارائه داده و در قالب فرش کودک دریافت می‌کنند؛ حتی چاپ عکس کودک روی فرش کلاریس برای اتاق کودک امکان‌پذیر است.

فرش های کلاریس کودک با الیاف هیت ست شده بافته شده اند و طرح های چاپ شده روی آن تثبیت شده است و دوام و ماندگاری این بافته ها بالاست.

 

باور های غلط در مورد معایب فرش کلاریس

عده ای از مشتریان بر این باورند که فرش های کلاریس و دیگر فرش های چاپی کیفیت همانند محصولات بافت را ندارند در صورتی که چنین باوری غلط است. تولیدکنندگان فرش های کلاریس در ایران به تعداد انگشتان دست نمی رسند در صورتی که بافندگان فرش های ماشینی و چاپگران فرش های سابلیمیشن بسیار زیاد هستند.

باورهای غلطی در مورد معایب فرش کلاریس بیان شده است. در صورتی که چنین باورهایی غلط است و این بافته ها جزو فرش های جدیدی هستند که نیاز مشکل پسندان را برآورده می سازد. 

اگر به سراغ فروشندگان محصولات ماشینی که فروش آن ها برای محصولات بافت ماشینی است بروید، از معایب فرش کلاریس از جمله دوام کم آن ها و نداشتن تثبیت رنگ می گویند.

در صورتی که تولید فرش های کلاریس بدین صورت است که رنگ به فرش خام سفید که با الیاف پلی اوژن هیت ست شده بافته شده است تزریق می شود و تزریق آن هم به صورت عمیق صورت می گیرد به گونه ای که اعماق ریشه نیز رنگ می گیرد.

در حقیقت فرآیند چاپ بین رنگ و الیاف صورت می گیرد و رنگ ها تثبیت می شوند و در صورت شستن این مدل از محصولات به هیچ عنوان رنگ پس نمی دهند و یا اینکه رنگ آن ها کمرنگ نمی شود. بسیاری از عرضه کنندگان کلاریس از جمله کارخانه فرش ساویز بافت برای اثبات این ادعا، ضمانت نامه معتبر و گارانتی طلایی را برای فرش کلاریس کاشان قرار داده اند. 

فرش های چاپی سابلیمیشن از آنجایی که طرح و نقشه روی سطح الیاف چاپ می شوند ممکن است بعد از شست و شو، طرح و رنگ کمرنگ شود؛ ولی فرش کلاریس ماشینی از آنجایی که رنگ به صورت عمیق روی آن تزریق شده به گونه ای که طرح و رنگ از پشت قالی نیز مشخص است، در برابر شست و شو و پاخور شدن مقاوم است.

 

خرید فرش کلاریس کاشان

فرش کلاریس کاشان توسط گروه فرش ساویز بافت به صورت اینترنتی و حضوری ارائه می شود. طرح های فرش کلاریس کودک، فرش کلاریس مدرن، کهنه نما و وینتیج، فرش چهل تیکه و طرح های سنتی و کلاسیک در این مجموعه به فروش می‌رسد.

تمامی این محصولات کلاریس با الیاف پلی اوژن هیت ست شده بافته شده اند و به دلیل هیت ست شدن دوام و ماندگاری بالایی دارند.

گروه تولیدی فرش ماشینی ساویز بافت این فرش های ماشینی جدید را به صورت 700 شانه با تراکم 3300 تولید کرده است و بدین صورت با بالا بردن تراکم طولی، هم کیفیت این بافته ها بالاتر رفته است و هم زیبایی طرح و نگاره، چون هرچه شانه و تراکم طولی در فرش های کلاریس بیشتر باشد، کیفیت و انسجام بین ریشه ها بیشتر می شود و طرح چاپ شده زیبایی بیشتری دارد.

فرش کلاریس کاشان ساویز بافت